Поставяне на треси с капси, щипки или зашиване?
Едни от най-разпространените методи за поставяне на треси са капси, щипки и зашиване. Но какво и как да изберете и препоръчате на вашите клиенти, разберете в следващите редове.
Видове капси
Разнообразието от капси е огромно както като цветове, така и като размери и уплътнение със или без силикон. На пазара може да видите големи капси, микро- и нанокапси. Но защо има толкова видове и как да изберем правилните за нашите удължения?
Препоръчително е да не използвате капси без силикон, защото те директно накъсват косата. Освен това след употреба те могат да изпускат ръжда и да увредят косата. Най-често такива проблеми срещаме при русите коси, при които петната от ръжда много трудно могат да бъдат обработени.
Продълговати капси без силикон са най-здравите на пазара. Но това, че не падат, не означава, че трябва да се използват при удължаване на коса. Някои хора твърдят, че са по-удобни при носене, защото при поставяне капсата става кръгла и прилича на кератинов кичур, но това въобще не е така. Металът, от който е изработена, е в директна връзка с косъма, оцветява го и го накъсва.
Независимо от това, че сме избрали подходящия цвят капса, след нейното поставяне и многократно измиване около нея се появяват малки зеленикави или сиви петна. Най-добре е да използвате капси със силиконов уплътнител, за да предпазите косъма от накъсване и оцветяване от метала, както и да предотвратите изплъзването на кичура.
Избираме да работим с големи капси, когато имаме плътна, здрава коса. Те се използват предимно при удължаването на коса с треса. Избягваме да работим с големи капси на тънка и фина коса, защото те са видими и доста по-некомфортни от микро- и нанокапсите.
Каква големина капса да използваме, определяме в зависимост от количеството собствена коса и от тресата. При гъсти и плътни коси работим с големи капси със силикон, а при по-тънки – с микро- или нанокапси.
Избираме да работим с големи капси на гъсти коси не само заради обема на косата, но заради по-голямата им издръжливост на тежест.
Микро- или нанокапси?
Един от най-често срещаните въпроси, които си задават фризьорите при методите за удължаване на коса, е: „Каква е разликата между удължаване с микро- и нанокапси?“.
И двата вида може да се използват на по-фини и тънки коси, доста по-незабележими са и благодарение на разнообразието от цветове може да изберете точно съвпадение с вашия цвят. Така удълженията ще са съвсем незабележими.
Удължаването на косата с микрокапси беше революция, когато излязоха преди години. Въвеждането на този метод за студено прилагане на удълженията означаваше, че няма повече да нагрявате кератин или да предизвиквате увреждане на естествената коса. Микрокапсите са малки метални пръстени, обикновено облицовани със силикон, който защитава скалпа и естествената ви коса.
Този метален пръстен се прилага върху малка част от естествена коса или кичур. В него се вкарва удължението за коса с игла за поставяне (кука). След това микропръстенът се затяга с клещи и се затваря, което фиксира края на поставения кичур към естествената коса.
Удължаването на коса с нанокапси все още е сравнително нов метод и не е толкова популярен. Поставянето им наподобява това на микропръстените. В нанопръстена се вкарва кичура за удължаване с нанонакрайник (кука, през която минава удължената и естествената коса) и се затваря.
Нанокапси може да използвате при поставяне на треси или кичури при фина коса. Те са супернезабележими и комфортни при носене на удължения.
Какви са разликите?
Нанокапсата е 90% по-малка от микрокапсата, което означава, че нанопръстенът е много по-дискретен. Микропръстените не се препоръчват за жени с много фина коса. Фината коса трудно покрива микрокапсите, но успешно може да го направи с нанокапсите.
Микропръстените могат да бъдат препозиционирани по време на поддръжката на удълженията. Това означава, че те могат да бъдат преместени обратно към основата на косата до скалпа. Това обикновено се прави след 8 седмици.
Тъй като нанопръстените са толкова малки, те не могат да бъдат преместени и трябва да бъдат премахнати и поставени отново при поддръжка.
И при двата метода капсите се отстраняват по един и същи начин. Пръстените се отварят и удълженията се изваждат от пръстена.
Позициониране на капси
Когато поставяме треси с капси, трябва да се съобразим къде ще фиксираме удължението на косата, така че то да бъде комфортно за клиента, да не се забелязва и в същото време да имаме максимална дължина на косата.
Капсите трябва да бъдат разположени на около 5 см при по-гъсти коси и на 3 см при по-фини. Когато работим с фина коса, трябва много точно да разпределим тежестта на тресата, за да запазим естествения косъм и да избегнем максимално накъсването. Ако на фина коса поставим капсите на по-голямо разстояние, има опасност от бързо накъсване на косата в зоната на фиксиране и поява на т. нар. плешиви петна. Капсите се поставят, като малко количество от собствената коса и кичур от тресата се вкарват в капсата посредством кука и се фиксират със специални клещи. Така поставени, капсите не приплъзват косата и няма опасност тресата да се изплъзне.
Как трябва да поставяме капсите при поддържка?
Изключително важно е фризьорите да знаят, че при поддръжка тресите, поставени чрез капси, не трябва да се прикрепят на едно и също място. Това важи особено за зоната на слепоочието, където косата е най-тънка и най-податлива на накъсване. Избягвайте да поставяте треси с капси в предната част на главата. Косата в тази област лесно се накъсва и поставянето на капси само ще ускори процеса и може да се получат бели плешиви петна. При поддръжка трябва да се преместват както местата на тресите, така и зоните, в които се поставят капсите. Това дава възможност естествената коса да релаксира и да се възстанови до следващото удължаване. Ако ги поставяме на едно и също място, рискуваме косата много бързо да се накъса и петната да се уголемят.
Да не забравяме, че косата има нужда и от допълнителна поддръжка за укрепване и здравина. За целта нанасяйте продукти за растеж по време на поддръжката на удължена коса.
Не поставяйте треси в зоната на слепоочието, където косата много бързо се накъсва. Ако се налага удължаване на косата и в тези зони, може да изберете поставяне на кератинови кичури или фини стикери.
Кой метод е подходящ за вас?
Разбира се, препоръчваме нанокапси главно заради техния размер. Те наистина са толкова мънички и са чудесни за всеки тип коса, включително тънки и руси. Независимо от това, колко гъста е естествената ви коса, колкото по-малка е капсата, толкова по-добре.
Поставяне на удължения с щипки
Най-бързият и лесен начин за поставяне на удължения са треси на щипки, с които бързо и лесно може да се преобразите. Фризьорите трябва да знаят обаче как да изберат правилните щипки за удължения.
Разнообразието от цветове и големина е голямо. Най-общо има три размера на щипките – големи, средни и малки, като ги има отново във формат със и без силикон. Разбира се, по-щадящи за косата са тези със силикон и затова те се използват масово при поставяне на треси. Когато работим с много гъста коса, избираме големи щипки, при по-тънка коса – средни, а в зоната на тила – малки.
От треса 100 г могат да бъдат направени два двойни реда и един малък. При по-малките редове се поставят две щипки в краищата, на по-дългите – три щипки, а на реда с най-голяма дължина поставяме четири щипки. Разбира се, това зависи от индивидуалните размери на главата на клиентката и нейните особености.
Обикновено удълженията се поставят с щипки за кратък период, за вечерно парти или просто за седмица, в която искаме да сме с дълга коса. Това не е метод за постоянно удължаване, затова преди да си легнете е добре да махнете удълженията. Така предпазвате естествената си коса от накъсване. Аналогичен е случаят, ако заспим с фиба на главата. На сутринта косата ни е оплетена около нея и няма начин да я свалим, без да откъснем част от косата си.
Когато поставяте тресите с щипки, е добре косата леко да се тупира, за да се създаде по-плътна текстура. Това е особено важно, ако косата ви е по-хлъзгава. Така ще предотвратите изплъзването на тресата и ще си спестите доста голям дискомфорт.
Както при другите методи за удължаване и тук внимателното и редовно разресване на естествената и удължената коса е от изключителна важност, за да се избегне неприятно оплитане и възли. Разресваме със специална четка за удължена коса.
Накратко и за шиенето на коса
В зависимост от предпочитанията на клиента тресата може да бъде зашита към естествената коса посредством оформянето на фитилчета или оплитане на пълзяща плитка, към която да се зашие редът.
В никакъв случай зашиването на треси не е по-щадящ метод от поставянето им с капси, просто е една идея по-комфортно. При него удължението не убива и не се усеща за разлика от капсите. Този метод е подходящ за клиенти с чувствителен скалп, които имат непоносимост към метал или поставяне на голямо количество коса.
Когато удължавате косата с треси независимо дали използване щипки, капси или шиене, е добре да правите почивка между поддръжките. На всеки два месеца сваляйте удълженията и оставяйте собствената коса да израсте малко и да бъде обгрижвана с допълнителни продукти за заздравяване.
Тази статия все още няма коментари